£1,689.00
The Aspect 6 offers a truly mesmerising view of the flames, making an alluring centrepiece in any room.
Combining looks, controllability and high efficiency, the Aspect 6 is an excellent addition to any home.
This stove boasts our famous Tripleburn technology and offers a generous out of up to 7.5kW, making it an impressive all-rounder.
| Weight | 93kg |
| Nominal heat output to room | 5kW |
| Flue Outlet | 5" Top or Rear |
| Dimensions | H-623 x W-557 x D-420mm |
| Heat output range | 4-7.5kW |
| Fuel | Wood |
| Efficiency on wood | 80% |
| CO emission, at 13% O2 | 0.10% |
| Ventilation | N/A |
| Log length | 350mm |
| Energy efficiency class | A |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |