£1,499.00
Highly controllable, the Aspect 5 series can change from a high to low output in a matter of seconds.
Even with their generous maximum outputs, these stoves have impressively low CO emissions, which means you can keep warm whilst being environmentally friendly.
| Weight | 72kg |
| Nominal heat output to room | 5kW |
| Flue Outlet | 5" Top or Rear |
| Dimensions | H-590 x W-494 x D-330mm |
| Heat output range | 4-6kW |
| Fuel | Wood |
| Efficiency on wood | 80% |
| CO emission, at 13% O2 | 0.10% |
| Ventilation | N/A |
| Log length | 350mm |
| Energy efficiency class | A |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |