£2,179.00
Bring your home alive with the glow of the Aspect 14 room heater and it’s toasty output of to 15kW.
Great for heating larger family rooms, the Aspect 14 offers all the ambiance of a real dire, along with powerful Tripleburn technology.
This contemporary stove burns beautifully and comes with two handle options to suit any interior.
| Weight | 130kg |
| Nominal heat output to room | 7.8kW |
| Flue Outlet | 5" Top or Rear |
| Dimensions | H-658 x W-667 x D-550mm |
| Heat output range | 8-15kW |
| Fuel | Wood |
| Efficiency on wood | 77% |
| CO emission, at 13% O2 | 0.10% |
| Ventilation | 1650mm² |
| Log Length | 350mm |
| Energy efficiency class | A |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |