| Weight | 56kg |
| Nominal heat output to room | 4.9kW |
| Flue Outlet | 5" Top or Rear |
| Dimensions | H-530 x W-440 x D-372mm |
| Heat output range | 3-5kW |
| Fuel | Wood |
| Efficiency on wood | 81% |
| CO emission, at 13% O2 | 0.06% |
| Ventilation | N/A |
| Log Length | 350mm |
| Energy efficiency class | A+ |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |