£2,899.00
With a large viewing window and stylish looks, the Eco R6 Quattro adds a touch of theatre, creating an elegant centrepiece in any room.
With a combination of minimal clearance distances from any wall, an impressive heat range and customisable finishes, the Eco R6 Quattro offers both style and substance.
| Weight | 184kg |
| Nominal heat output to room | 6.3kW |
| Flue Outlet | 5" Top |
| Dimensions | H-645 x W-760 x D-378mm |
| Heat output range | 3-13kW |
| Fuel | Wood |
| Efficiency on wood | 81% |
| CO emission, at 13% O2 | 0.12% |
| Ventilation | 715mm² |
| Log Length | 350mm |
| Energy efficiency class | A |
| Eco Design 2022 Approved | ✔ |
| Smoke control exempt | ✔ |
| Cleanburn | ✔ |
| Airwash for Glass | ✔ |
| Direct Air Kit Option | ✔ |
| Grate Option | ✔ |