£2,815.00
Glazed on three sides to give a more panoramic view of the fire.
The NEO3F-ECO woodburning stove has four short cylindrical legs making it ideal for installing into fireplaces as well as freestanding installations. The large glass door pane is kept clean by the powerful airwash giving an expansive view of the fire. For ease, the controls are operated from a single control on the front of the stove.
EcoDesign Ready. The Neo Eco models are woodburning and being a DEFRA exempt stove means that you can burn wood in smoke controlled areas allowing you to enjoy the pleasures of a real fire wherever you live.
Features
| Warranty | 10 years |
| Height | 820mm |
| Width | 490mm |
| Depth | 397mm |
| Output Range | 5kw (2.5Kw min / 7Kw max) |
| Efficiency | 72.3% gross 79.4% nett |
| Hearth Requirement | Superficial non combustible 12mm hearth required (see Bldg Regs) - below 100 degrees |
| Weight | 90kg |
| Flue Diameter | 125mm |
| Smoke Exempt? | Yes - approved by DEFRA for woodburning in smoke controlled areas |
| Log Length | 40cm |
| EEI classification for ecolabelling 2018 | A |