£2,960.00
Glazed on three sides to give a more panoramic view of the fire.
With its striking pedestal base the NEO3P-ECO is everything you would expect from a fully featured contemporary woodburning stove creating a real sense of occasion in any room.
The large glass door is kept clean by a powerful airwash system to give excellent views of the fire.
EcoDesign Ready. The NEO3P-ECO also benefits from being DEFRA exempt allowing you to burn wood in smoke controlled areas.
Features
| Warranty | 10 years |
| Height | 1055mm |
| Width | 490mm |
| Depth | 390mm |
| Output Range | 5kw nominal (2.5Kw min / 7Kw max) |
| Efficiency | 72.3% gross 79.4% nett |
| Hearth Requirement | Superficial non combustible 12mm hearth required (see Bldg Regs) - below 100 degrees |
| Weight | 105kg |
| Flue Diameter | 125mm |
| Smoke Exempt? | Yes - approved by DEFRA for woodburning in smoke controlled areas |
| Log Length | 40cm |
| EEI classification for ecolabelling 2018 | A |